Wolne Konopie

Wolne Konopie

Stowarzyszenie na rzecz racjonalnego i efektywnego wykorzystania konopi „Wolne Konopie” to krajowa inicjatywa społeczna założona w 2006r. przez aktywistów wywodzących się z Kanaby – pierwszego ruchu legalizacyjnego w naszym kraju oraz Inicjatywy Wolne Konopie. Organizacja skupia ludzi dobrej woli, którzy nie zgadzają się z obecnie prowadzoną w Polsce polityką narkotykową. Stowarzyszenie reprezentuje interesy konsumentów konopi w Polsce jak i za granicą. Stowarzyszenie Wolne Konopie jest organizacją ponadpartyjną. Celem Stowrzyszenia jest zapewnienie sieci wsparcia dla osób poszukujących unormowania statusu konopi w Polsce.

Działanie organizacji ma na celu pozytywne wpłynięcie na transformację praw dla medycznych, duchowych, rekreacyjnych oraz przemysłowych użytkowników konopi.  W tym procesie niezwykle istotne okazuje się wywołanie debaty i edukacja w natłoku nieprawdziwych informacji przekazywanych społeczeństwu.

Każdy, kto podporządkowuje się niesprawiedliwemu prawu, ponosi odpowiedzialność za to wszystko,
co jest tego konsekwencją. Toteż, jeżeli prawo
i sprawiedliwość są w konflikcie, musimy wybrać sprawiedliwość i nieposłuszeństwo wobec prawa.

Mahatma Gandhi

gandi

Wolne Konopie

Organizację wspierają poza aktywistami-wolontariuszami, artystami również lekarze, prawnicy, policjanci oraz cały przekrój społeczeństwa. Oprócz organizacji lokalnych pracują również inicjatywy zza granicy, ludzie którzy wprowadzali rządowy program medycznej marihuany w USA, Izraelu oraz Kanadzie, a także osoby mające duży wpływ na obecną politykę narkotykową w Czechach. Wolne Konopie są członkami międzynarodowej organizacji walczącej o zalegalizowanie wykorzystania konopi w celach medycznych – IMCPC. Aktywiści próbują zmieniać świadomość innych narodów wraz z fińskimi, litewskimi i ukraińskimi przyjaciółmi z ruchów podobnych Wolnym Konopiom. Jest to inicjatywa oddolna, która z roku na rok dociera do coraz większej rzeszy osób, a słowo niesione przez aktywistów zaczyna wpływać na rzeczywistość. Ruch, który jako jedyny w historii polski swoim zaangażowaniem w sprawę zmusił naród do debaty oraz doprowadził do zmiany masowej świadomości w kontekście “kontrowersyjnej” marihuany.